Na czym polega prywatne ip

Najczęściej spotykaną formą występowania adresów ip a jaką mamy do czynienia na co dzień jest IP prywatne, inaczej zwane IP niepublicznym. Watro wiedzieć jakie mam ip chociażby do tego, żeby wiedzieć jakie zabiegi w internecie mogę wykonywać. Na przykład przy posiadaniu ip niepublicznego ciężko będzie o zainstalowanie i korzystanie z monitoringu, ale przyjrzyjmy się temu tematowi dogłębniej.

W domowej sieci urządzeń, na przykład przy posiadaniu dwóch komputerów i routera w domu stosowane jest niepubliczne ip po to, aby te urządzenia mogły ze sobą odpowiednio współpracować. W takiej sytuacji wszystkie urządzenia w sieci lokalnej podłączonej do internetu za pomocą jednego z nich, czyli w tym przypadku routera mają jeden wspólny adres ip, zazwyczaj przypisywany przez administratora sieci. Posiadanie prywatnego adresu ip zmniejsza możliwość ataków na nasz komputer z zewnątrz, dzięki tak zwanej ścianie ogniowej.

Jednak nawet gdy wiemy jakie mam ip i jest ono niepubliczne nie daje nam to całkowitej anonimowości w internecie, dobry haker i tak poradzi sobie z zainstalowaniem, chociażby wirusa na naszym komputerze, dlatego warto zawsze zabezpieczać się programami antywirusowymi i też w przypadku niepublicznego ip należy uważać na kroki stawiane w sieci.